Zimne dłonie a zdrowie

Kategorie zdrowie
zimne dłonie

Często zimne ręce i stopy przypisuje się genetycznym skłonnościom danej osoby, ale tak naprawdę przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Przyczyny zimnych dłoni mogą być błahe, a sposoby przeciwdziałania takim sytuacjom dosyć proste.

Zewnętrzny chłód


Kiedy jest zimno krew skupia się na ogrzaniu narządów wewnętrznych, dlatego odpływa z rąk i nóg, krążąc tam zdecydowanie wolniej. Najpierw palce robię się blade, a później wręcz białe. Warto pamiętać o noszeniu rękawiczek i dobrego obuwia, ponieważ bez takich akcesoriów może być ciężko utrzymać ciepłotę w tych częściach ciała.

Stres


Podczas stresujących sytuacji organizm produkuje adrenalinę, która kieruje krew do najważniejszych narządów wewnętrznych, aby utrzymać organizm przy życiu. W rezultacie krew zaczyna krążyć wokół mózgu i serca zdecydowanie szybciej, ograniczając krążenie do minimalnej prędkości w kończynach. Trudno jest po prostu się nie stresować – warto jednak wiedzieć, że po uspokojeniu się krążenie powinno wrócić do normy, dzięki czemu dłonie i stopy zrobią się cieplejsze

Zły ubiór


Noszenie zbyt ciasno zapiętego zegarka, bądź też skarpetek ze zbyt mocnym ściągaczem można doprowadzić do spowolnienia krążenia w kończynach, co powoduje nieprzyjemne uczucie zimna. Żeby temu zapobiec należy kupować skarpety z szerokimi, delikatnymi ściągaczami, a paski zegarków, czy też bransoletki zapinać z odrobiną luzu, aby nie doprowadzić do tak niedopuszczalnej sytuacji jak spowolnienie krążenia. Dbanie o swój ubiór w zdecydowanym stopniu poprawia jakość życia.